Lewackie Pitolenie
W tym miejscu znajdziecie podkasty z różnych serii tworzone przez ekipę Lewackiego Pitolenia.
Pierwszym z nich jest Lewackie Pitolenie. To nazwa trochę ironiczna - takimi słowami oburzeni prawicowi czytelnicy podsumowywali kiedyś artykuły w prowadzonym przez Maćka i Tomka portalu. Choć jednak serca mamy bardziej po lewej niż po prawej, to załoga podkastu różni się w swoich poglądach, co pozwala nam toczyć dyskusje i spory które - mamy nadzieję - są interesujące również dla naszych słuchaczy.
Jako że postanowiliśmy oddzielić nasze pitolenie od mądrego gadania, które często prezentują zapraszani przez nas goście, nasze wywiady będą teraz ukazywać się w serii Mądrze Gada.
A być może niedługo pojawi się tutaj coś jeszcze.
Na rozsianą po świecie ekipę przygotowującą te podkasty składają się Tomasz Oryński (Helsinki), Maciej Przybycień (Edynburg), Adam "Beret" Mańczuk (nomad), Dariusz Wójcicki (Warszawa) oraz Magdalena Lasota (Wrocław).
W początkowym okresie do ekipy Lewackiego Pitolenia nalezała także Martyna Sokołowska (Sanok).
Lewackie Pitolenie
Lewackie Pitolenie o tym, czy Europa da radę porzucić amerykańskie korporacje.
Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.
W tym odcinku zaczynamy jeszcze od naszych refleksji nad zmianą władzy na Węgrzech i spekulacjami na temat tego, czego dalej się spodziewać.
Tematem numeru jest jednak kwestia potrzeby oderwania się od amerykańskiej infrastruktury cyfrowej. W dość gorącej dyskusji #Tomek i #Darek spierają się o to, czy są na to widoki w świetle tego, że nasi politycy nie są w stanie nawet odspawać się od Twittera?
Wspomniana w tekście petycja do EU o całkowite zawieszenie układu o stowarzyszeniu między UE a Izraelem w związku z łamaniem przez Izrael praw człowieka znajduje się tutaj: https://citizens-initiative.europa.eu/initiatives/details/2025/000005_pl
A podkastu w którym Tomek robi za eksperta w temacie "Muminki a sprawa Polska" można wysłuchać między innymi tutaj: https://thepodhat.podbean.com/e/bonus-14-tomasz-orynski/
* * *
Nazwa tej audycji jest nieco ironiczna. Takimi słowami oburzeni prawicowi czytelnicy podsumowywali kiedyś artykuły w prowadzonym przez Maćka i Tomka portalu Gazeta Elektroniczna. Choć jednak serca mamy bardziej po lewej niż po prawej, to załoga podkastu różni się w swoich poglądach, co pozwala nam toczyć dyskusje i spory które - mamy nadzieję - są interesujące również dla naszych słuchaczy.
Jako że postanowiliśmy oddzielić nasze pitolenie od mądrego gadania, które często prezentują zapraszani przez nas goście, nasze wywiady będą teraz ukazywać się w serii Mądrze Gada.
Rozsianą po świecie ekipę przygotowującą te podkasty tworzą:
- Alex Cetera - archeolog z Londynu
- Magdalena Lasota - fotografka i przedsiębiorca z Wrocławia
- Adam "Beret" Mańczuk - nomad, żeglarz, hippis i programista pomieszkujący wszedzie po trochu.
- Tomasz Oryński - niezależny dziennikarz i kierowca ciężarówki mieszkający w Helsinkach
- Maciej Przybycień - dawniej redaktor prasy polonijnej a dziś barman i programista żyjący w Edynburgu
- Dariusz Wójcicki - project manager z branży IT mieszkający w Warszawie
W pierwszym okresie działania podkastu współpracowała z nami także Martyna Sokołowska, dziennikarka z Sanoka.
Kontakt: lewackie.pitolenie.podkast@gmail.com